Deri kanserinde güneşten korunmanın önemi ve korunmada alınması gereken önlemler nelerdir, korunma şekli nasıl olmalıdır?

Deri kanserinde güneşten korunmanın önemi ve korunmada alınması gereken önlemler nelerdir, korunma şekli nasıl olmalıdır?

Güneş ışınları hava gibi, su gibi yaşamın vazgeçilmez unsurlarından biridir. Örneğin güneş ışınlarının etkisi ile deride sağlıklı kemikleşme için gerekli olan D vitamini sentezinin bir kısmı gerçekleşmektedir. Sedef hastalığı, ergenlik sivilceleri gibi bazı deri hastalıklarında güneş ışınlarının iyileştirici etkileri bilinmektedir. Yine güneş ışınlarının psikolojik açıdan olumlu etkiler sağladığı da bilinen gerçekler arasındadır. Başka bir deyişle güneşle ne düşman olmalıyız, ne de gereğinden fazla dost.

Ancak güneş ışınlarından yeterince korunulmadığı taktirde karşılaşılması olası tehlikeler de bulunmaktadır. Bunlar; güneş yanıkları, cilt lekelenmeleri, deride kırışıklık gibi erken yaşlanma belirtileri, gözlerde katarakt oluşumu ve en önemlisi de deri kanseri gelişimi olmaktadır. Güneşin ülkemize ve bölgemize oldukça cömert davrandığını dikkate aldığımızda korunmanın önemi daha da açık bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla deri kanserlerinin önüne geçilmesinde güneşten korunma, hayati önem arzeden bir konudur. Peki nedir bu önlemler? Yaz aylarında saat 10 ve 16 arasında mümkün olduğunca güneşten korunulmalı. Uygun giysiler tercih etmeli, geniş kenarlı şapkalar kullanılmalı, gözleri katarakt riskine karşı korumak için uygun filtreli kaliteli güneş gözlükleri kullanmalıdır. Güneşin ülkemize oldukça cömert davrandığını dikkate aldığımızda korunmanın önemi daha da açık bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

Sıkı dokunmuş, kalın, pamuk polyester karışımı giysiler daha koruyucudur.Ayrıca giysilerle korunma koruyucu ürünlerle korunmadan daha pratik ve daha ekonomiktir.Yine bazı ülkelerde giysilerde güneşten koruyuculuğu belirten özel etiketler kullanılmaktadır-(UPF-ultraviyole protection factör.).Son yıllarda deterjan ve yumuşatıcılar içerisine UV koruyucu titanyum dioksit gibi bazı ajanlar da eklenmektedir. Deri kanserinin en fazla görüldüğü ülke olan Avustralya’da koruyucu giysi pazarı koruyucu ürün pazarından çok daha büyüktür. Özetlemek gerekirse korunmada en önemli faktör güneşten uzak durma, giysi faktörü ve son olarak da koruyucu ürün kullanımıdır.